Fine and Performing Arts Awards Ceremony on May 10, 2018

May 11, 2018

Students in grades 6–12 were recently honored for their dedication and excellence in the school’s fine arts program for the 2017-2018 school year.

Awards were given for outstanding achievement in this year’s two Dramatiques productions, as well as visual arts and performing arts classes.

Congratulations to the following Parker students:

Dramatiques Award Winners:

Mother Courage

Outstanding Actor in a Principal Role: Stacee Firestone as Mother Courage

Outstanding Supporting Actor - US: Erica Yost

Outstanding Supporting Actor- MS: Kouske Soler as Young Swiss Cheese

Outstanding Ensemble Actor: Tierney Wold

Outstanding Production Supervisor: Spencer Corabi, Music Supervisor 

Outstanding Technician - US: Hana-Lei Ji, Sound Crew

Outstanding Technician - MS: Del Jordan, Projections

Most Valuable Player - MS: Eleanor Carey

Most Valuable Player- US: Spencer Corabi

Director’s Award, Artistic Growth & Leadership in the Dramatiques Company: Kirk Hubbard  

Heart of the Show Award, Love of Theatre and Dedication to the Dramatiques company: Katie Carey

A Chorus Line (Spring Musical)

Outstanding Actor (upper school):  Erica Yost as Cassie    

Outstanding Actor  (middle school): Kouske Soler as Mark

Outstanding Featured Musical Number: Ally Thomas,“Dance 10, Looks 3”

Outstanding Featured Monologue: Hunter Kalahiki-Arnbrister as Paul

Outstanding Production Supervisor: Emily Smith & Ethan Tawater - Costume Co-Supervisors

Outstanding Technician: Grace Bollinger & Caylyn Makoff - House Management

Most Valuable Player (middle school): Portia Bonnici

Most Valuable Player (upper school): Hunter Kalahiki-Arnbrister

Director’s Award: Meira Bonnici, Artistic Growth & Leadership in the Dramatiques Company

Heart of the Show Award; Malaya Hill as “Diana” Love of Theatre and Dedication to the Dramatiques company

Visual Art Award Winners for Upper School:

Annie Leibowitz Portrait Photography - Katie Carey

National Geographic Animal Photography- Kaila Phillips

Ansel Adams Nature Photography - Jordan Vedelli

Best Short Film - Ben May

Best Short Film - Chloe Arias

Creative Visionary Photography - Caylyn Makoff

Diego Rivera Painting Award - Erica Yost

Francis Bacon Existentialism - Jadyn Ashcraft

Salvador Dali Surrealism - Noe Sulla

Judy Chicago - Art for Social Change - Malaya Hill

Kandinsky - Best in Imaginative Work - Conner Brown

M. Abakanowics - Conceptual Art - Riley Herendeen

M. Montoya Martinez - Best Clay Vessel - Bradley Bollinger 

Michelangelo - Figurative Sculpture - Lily Krueger

David Hockney - Best in Drawing -  Maya Ellsworth

Vincent Van Gogh - Colors of Emotions - Gracelyn Jardine

Henry Moore - Abstraction in Art - Cooper Callender 

Frida Kahlo- Self Story in Art - Kawena Ching 

Andy Warhol - Design Award  - Ryanne Doherty

Aurora Robson - Environmental Artist - Anna Gaglione

Leonora Carrington Award - Zoe Spikerman

David Ogilvy Advertising Award - Maya Elsworth

Rising Star Award- Jenna Harris

Visual Art Award Winners for Middle School:

6th Rising Art - Lilia Keakealani

7th Grade Rising Art - Caleb Makoff

8th Grade Rising Art - Anuhea Elliott

MS Art Pottery Award - Lukas Dommer

MS Art Painting & Drawing - Kahea Gaglione

MS Art Photography Award - Donald Sullivan 

Performing Arts Award Winners

Most Valuable Singer - Elonna Blunt

Conductors Award - Michelle Whitney

Leadership in Bass Section - Ethan Tawater

Leadership in the Tenor Section - Kouske Soler

Leadership in the Alto Section -  Kawena Ching

Leadership in the Soprano Section - Mo’orea Suguitan 

Most Improved: Everett Gordon

Most Positive: Zoey Quiocho

Vocal Flexibility: Violet Freeney

Most Enthusiastic, Middle School - Jahmyl Dugay

Most Enthusiastic, High School - Hayley Spitz